Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

Νέα και ανακοινώσεις

Strid, A. 2024: Atlas of the Hellenic Flora. – Broken Hill Publishers, Nicosia, Cyprus. 3 volumes, 2.138 pages Το έργο αυτό συνοψίζει περισσότερους από...
ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΒΟΤΑΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Το Δ.Σ. της Ελληνικής Βοτανικής Εταιρείας με θλίψη πληροφορήθηκε την απώλεια του επίτιμου μέλους της ΑΡΤΕΜΙΟΥ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑΡΟΥ, Ομότιμου Καθηγητή του...
Υποτροφίες Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α. για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής με αντικείμενο τη διερεύνηση της ταξινομικής ομάδων οργανισμών με εξάπλωση κυρίως στον ελληνικό χώροΗ Διευθύντρια του Ελληνικού Ιδρύματος...
Στο πλαίσιο του χρηματοδοτούμενου από το Πράσινο Ταμείο ερευνητικού έργου με τίτλο: «Η Χλωρίδα της Ελλάδας (The Flora of Greece project)», η Ελληνική...
Αγαπητά μέλη και φίλοι της Ελληνικής Εταιρείας ΕθνοφαρμακολογίαςΈχω την τιμή και την χαρά να σας ενημερώσω και να σας προσκαλέσω στο 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο...
Το Φινλανδικό Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Luomus, είναι ένα ανεξάρτητο ινστιτούτο του Πανεπιστημίου του Ελσίνκι και αποτελεί το εθνικό μουσείο φυσικής ιστορίας της Φινλανδίας. Το Luomus...

Ελληνική Βοτανική Εταιρεία

Tulipa orphanidea Heldr. (φωτ. Κατερίνα Γούλα)
Η Ελληνική Βοτανική Εταιρεία (ΕΒΕ) ιδρύθηκε ως επιστημονικό σωματείο το 1980 με σκοπό την την προώθηση της βοτανικής έρευνας στην Ελλάδα, την προαγωγή όλων των τομέων της βοτανικής επιστήμης καθώς και της προστασίας του φυτικού πλούτου της Ελλάδας. Στο λογότυπό της ΕΒΕ απεικονίζεται η κεφαλή του Θεόφραστου (371-286 π.Χ.), του ιδρυτή της Επιστήμης των Φυτών.Περισσότερα...
Λογότυπο της Ελληνικής Βοτανικής Εταιρείας

Φωτογραφίες από την ελληνική χλωρίδα

Limonium cornarianum Kypriot. & R. Artelari (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Lutzia cretica (L.) Greuter & Burdet (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Medicago arborea L. subsp. strasseri (Greuter, Matthäs & Risse) Sobr.-Vest. & Ceresuela (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Silene integripetala Bory & Chaub. subsp. greuteri (Phitos) Akeroyd (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Solenopsis minuta (L.) C. Presl subsp. annua Greuter, Matthäs & Risse (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Verbascum arcturus L. (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Viola scorpiuroides Coss. (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Woodwardia radicans (L.) Sm. (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Lilium chalcedonicum L. (Σωτήρης Αλεξίου)
Achillea maritima (L.) Ehrend. & Y. P. Guo (Ιωάννης Μπαζός)
Paeonia clusii Stern (Ιωάννης Μπαζός)
Rhododendron luteum Sweet (Ιωάννης Μπαζός)
Stachys palustris L. (Ιωάννης Μπαζός)
Tetraena alba (L. F.) Beier & Thulin (Ιωάννης Μπαζός)
Ajuga piskoi Degen & Bald. (Κατερίνα Γούλα)
Αλπικό λιβάδι με (Alpine meadow with ) Lilium albanicum (Κατερίνα Γούλα)
Alyssum lesbiacum (P. Candargy) Rech. f. (Κατερίνα Γούλα)
Arenaria leucadia Phitos & Strid. (Κατερίνα Γούλα)
Centaurea chrysocephala Phitos & T. Georgiadis. (Κατερίνα Γούλα)
Convolvulus boissieri Steud. subsp. parnassicus (Boiss. & Orph.) Kuzmanov. (Κατερίνα Γούλα)
Crocus biflorus Mill. subsp. nubigena (Herb.) B. Mathew. (Κατερίνα Γούλα)
Crocus cvijikii Košanin. (Κατερίνα Γούλα)
Crocus robertianus C.D. Brickell. (Κατερίνα Γούλα)
Cyclamen persicum Mill. (Κατερίνα Γούλα)
Dianthus haematocalyx Boiss. & Heldr. subsp. ventricosus Maire & Petitm. (Κατερίνα Γούλα)
Epipogium aphyllum Sw. (Κατερίνα Γούλα)
Χωράφι με (Field with) Tulipa agenensis (Κατερίνα Γούλα)
Fritillaria drenovskii Degen & Stoj. (Κατερίνα Γούλα)
Fritillaria obliqua Ker-Grawl. (Κατερίνα Γούλα)
Fritillaria thessala (Boiss.) Kamari subsp. ionica (Halácsy) Kamari. (Κατερίνα Γούλα)
Gentiana cruciata L. (Κατερίνα Γούλα)
Himantoglossum comperianum (Steven) P. Delforge. (Κατερίνα Γούλα)
Iris orientalis Mill. (Κατερίνα Γούλα)
Jankea heldreichii (Boiss.) Boiss. (Κατερίνα Γούλα)
Lilium albanicum Griseb. (Κατερίνα Γούλα)
Lilium martagon L. (Κατερίνα Γούλα)
Narcissus poeticus L. (Κατερίνα Γούλα)
Narthecium scardicum Košanin. (Κατερίνα Γούλα)
Omphalodes luciliae Boiss. (Κατερίνα Γούλα)
Onobrychis aliacmonia Rech. f. (Κατερίνα Γούλα)
Ophrys insectifera L. (Κατερίνα Γούλα)
Pedicularis olympica Boiss. (Κατερίνα Γούλα)
Potentilla speciosa Willd. (Κατερίνα Γούλα)
Ramonda nathaliae Pančić & Petrović. (Κατερίνα Γούλα)
Ranunculus cacuminis Strid & Papan. (Κατερίνα Γούλα)
Rhododendron luteum Sweet. (Κατερίνα Γούλα)
Saxifraga paniculata Mill. (Κατερίνα Γούλα)
Viscaria asterias (Griseb.) Frajman. (Κατερίνα Γούλα)
Thymus hartvigii R. Morales subsp. hartvigii. (Κατερίνα Γούλα)
Tulipa orphanidea Boiss. ex Heldr. (Κατερίνα Γούλα)
Tulipa undulatifolia Boiss. (Κατερίνα Γούλα)
Viola delphinantha Boiss. (Κατερίνα Γούλα)
Viola doerfleri Degen. (Κατερίνα Γούλα)
Centaurea lancifolia Spreng. (Κατερίνα Κουτσοβούλου)
Centaurea baldaccii Bald. (Κατερίνα Κουτσοβούλου)
Myosotis solange Greuter & Zaffran (Κατερίνα Κουτσοβούλου)
Nepeta sphaciotica P.H. Davis (Κατερίνα Κουτσοβούλου)
Ranunculus radinotrichus Greuter & Strid (Κατερίνα Κουτσοβούλου)
Campanula spatulata Sm. subsp. filicaulis (Halácsy) Phitos (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Colchicum macrophyllum B.L. Burtt (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Crepis sibthorpiana Boiss. & Heldr. (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Ebenus cretica L. (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Horstrissea dolinicola Greuter, P. Gerstberger & B. Egli (Μονάδα Διατήρησης Μεσογειακών Φυτών του MAIX)
Campanula celsii A. DC. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Centaurea pseudocadmea Wagenitz. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Colchicum cupanii Guss. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Convolvulus oleifolius Desr. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Crocus laevigatus Bory & Chaub. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Dianthus tymphresteus (Boiss. & Spruner) Boiss. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Dianthus myrtinervius Griseb. subsp. caespitosus Strid & Papan. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Eryngium maritimum L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Euphorbia paralias L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Fritillaria euboeica Rix. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Fritillaria obliqua Ker-Gawl. subsp. tuntasia (Halácsy) Kamari (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Gentiana lutea L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Lilium candidum L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Lilium chalcedonicum L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Lomelosia argentea (L.) Greuter & Burdet (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Lomelosia argentea (L.) Greuter & Burdet (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Clinopodium taygeteum (P.H. Davis) Bräuchler (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Onosma graeca Boiss. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Onosma stridii Teppner. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Ophrys tenthredinifera Willd. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Pancratium maritimum L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Polycarpon tetraphyllum (L.) L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Silene sartorii Boiss. & Heldr. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Sternbergia lutea (L.) Ker-Gawl. ex Spreng. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Teucrium montanum L. subsp. helianthemoides (Adamović) Baden. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Tulipa goulimyi Sealy & Turrill. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Tulipa undilatifolia Boiss. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Verbena supina L. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Veronica oetaea Gustavsson (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Crocus fleischeri J. Gay (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus biflorus Mill. subsp. nubigena (Herb.) B. Mathew (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus chrysanthus (Herb.) Herb. (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus goulimyi Turrill (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus hadriaticus Herb. (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus nivalis Bory & Chaub. (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus oreocreticus B.L. Burtt (Ευαγγελία Σκούρτη)
Crocus veluchensis Herb. (Ευαγγελία Σκούρτη)
Anchusa undulata L. subsp. sartorii (Guşul) Selvi & Bigazzi. (Ιωάννης Θ. Γαβαλάς)
Anchusa undulata L. subsp. sartorii (Guşul) Selvi & Bigazzi. (Ιωάννης Θ. Γαβαλάς)
Anchusa undulata L. subsp. sartorii (Guşul) Selvi & Bigazzi. (Ιωάννης Θ. Γαβαλάς)
Anchusa undulata L. subsp. sartorii (Guşul) Selvi & Bigazzi. (Ιωάννης Θ. Γαβαλάς)
Aristolochia cretica Lam. (Ιωάννης Μπαζός)
Arum dioscoridis Sm. (Ιωάννης Μπαζός)
Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm. (Ιωάννης Μπαζός)
Campanula carpatha Halácsy (Ιωάννης Μπαζός)
Campanula lyrata Lam. (Ιωάννης Μπαζός)
Castanea sativa Mill. (Ιωάννης Μπαζός)
Centaurea aegialophila Wagenitz (Ιωάννης Μπαζός)
Crithmum maritimum L. (Ιωάννης Μπαζός)
Cyclamen hederifolium Sol. ex Aiton (Ιωάννης Μπαζός)
Cymbalaria microcalyx (Boiss.) Wettst. subsp. dodekanese Greuter (Ιωάννης Μπαζός)
Leontice leontopetalum L. (Ιωάννης Μπαζός)
Limodorum abortivum (L.) Sw. (Ιωάννης Μπαζός)
Leontice leontopetalum L. subsp. leontopetalum (Άρης Ζωγραφίδης)
Lomelosia hymettia (Boiss. & Spruner) Greuter & Burdet (Άρης Ζωγραφίδης)
Muscari pulchellum Heldr. & Sartori ex Boiss. subsp. pulchellum (Άρης Ζωγραφίδης)
Nepeta argolica Bory & Chaub. subsp. argolica (Άρης Ζωγραφίδης)
Ophrys ferrum-equinum Desf. subsp. ferrum-equinum (Άρης Ζωγραφίδης)
Silene apetala Willd. (Άρης Ζωγραφίδης)
Silene gallica L. (Άρης Ζωγραφίδης)
Silene pentelica Boiss. (Άρης Ζωγραφίδης)
Styrax officinalis L. (Άρης Ζωγραφίδης)
Trigonella cariensis Boiss. (Άρης Ζωγραφίδης)
Verbascum boissieri (Boiss.) Kuntze. (Άρης Ζωγραφίδης)
Verbascum delphicum Boiss. & Heldr. (Άρης Ζωγραφίδης)
Verbascum pentelicum Murb. (Άρης Ζωγραφίδης)
Verbascum pentelicum Murb. (Άρης Ζωγραφίδης)
Viola hymettia Boiss. & Heldr. (Άρης Ζωγραφίδης)
Μικτό δάσος (Mixed forest of) Abies alba και (and) Fagus orientalis (Κώστας Θάνος)
Αρτίβλαστα (seedlings) Abies alba (Κώστας Θάνος)
Aesculus hippocastanum L. (Κώστας Θάνος)
Pinus halepenis Mill. (Κώστας Θάνος)
Pinus brutia Ten. (Κώστας Θάνος)
Cytinus hypocistis (L.) L. (Κώστας Θάνος)
Αρτίβλαστα (seedlings) Crithmum maritimum (Κώστας Θάνος)
Φρύγανα - Ελαφόνησος (Phrygana – Elafonisos) (Κώστας Θάνος)
Abies borisii-regis Mattf. (Κώστας Θάνος)
Euphorbia dendroides L. (Κώστας Θάνος)
Juniperus macrocarpa Sm. (Κώστας Θάνος)
Juniperus macrocarpa Sm. (Κώστας Θάνος)
Pistacia lentiscus L. (Κώστας Θάνος)
Φοινικόδασος Πρέβελης (Palm beach of Preveli) (Κώστας Θάνος)
Quercus ilex L. (Κώστας Θάνος)
Quercus coccifera L. (Κώστας Θάνος)
Pistacia lentiscus L. (Κώστας Θάνος)
Pancratium maritimum L. (Κώστας Θάνος)
Abies cephalonica Loudon (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Abies cephalonica Loudon (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Arbutus unedo L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Μικτό δάσος (Mixed forest of) Castanea sativa και (and) Abies cephalonica (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Cercis siliquastrum L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Cotinus coggygria Scop. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Erica arborea L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Fagus sylvatica L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Fagus sylvatica L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Fagus sylvatica L. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Juniperus drupaceae Labill. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Pinus brutia Ten. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Pinus halepensis Mill. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Quercus frainetto Ten. (Ευαγγελία Δασκαλάκου)
Acantholimon graecum F.K. Mey. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Allium phthioticum Boiss. & Heldr. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Alyssum tenium Halácsy. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Ammophila arenaria (L.) Link (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Anacaptis pyramidalis (L.) Rich. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Anemone pavonina Lam. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Campanula drabifolia Sm. (Ερωτόκριτος Καλογερόπουλος)
Haberlea rhodopensis Friv. (Α. Αλβανούδη)
Haberlea rhodopensis Friv. (Α. Αλβανούδη)
Haberlea rhodopensis Friv. (Α. Αλβανούδη)
Haberlea rhodopensis Friv. (Α. Αλβανούδη)
Aethionema retsina Phitos & Snogerup (Αποστόλης Καλτσής)
Galanthus ikariae Baker (Αποστόλης Καλτσής)
Galanthus ikariae Baker (Αποστόλης Καλτσής)
Helichrysum heldreichii Boiss. (Αποστόλης Καλτσής)
Onosma kaheirei Teppner (Αποστόλης Καλτσής)
Paeonia parnassica Tzanoud. (Αποστόλης Καλτσής)
Scorzonera scyria M.A. Gust & Snogerup (Αποστόλης Καλτσής)
Scorzonera scyria M.A. Gust & Snogerup (Αποστόλης Καλτσής)
Allium hirtovaginatum Kunth. (Άρης Ζωγραφίδης)
Allium hymettium Boiss. & Heldr. (Άρης Ζωγραφίδης)
Carduus euboicus Franco. (Άρης Ζωγραφίδης)
Carduus euboicus Franco. (Άρης Ζωγραφίδης)
Carduus euboicus Franco. (Άρης Ζωγραφίδης)
Centaurea hymettia Kit Tan, Zografidis & Bancheva. (Άρης Ζωγραφίδης)
Centaurea hymettia Kit Tan, Zografidis & Bancheva. (Άρης Ζωγραφίδης)
Centaurea hymettia Kit Tan, Zografidis & Bancheva. (Άρης Ζωγραφίδης)
Centaurea hymettia Kit Tan, Zografidis & Bancheva. (Άρης Ζωγραφίδης)
Consolida tenuissima (Sm.) Soó. (Άρης Ζωγραφίδης)
Crocus flavus Weston subsp. atticus Kit Tan, Zografidis & Mermygkas. (Άρης Ζωγραφίδης)
Crocus flavus Weston subsp. atticus Kit Tan, Zografidis & Mermygkas. (Άρης Ζωγραφίδης)
Crocus flavus Weston subsp. atticus Kit Tan, Zografidis & Mermygkas. (Άρης Ζωγραφίδης)
Dianthus diffusus Sm. (Άρης Ζωγραφίδης)
Dianthus diffusus Sm. (Άρης Ζωγραφίδης)
Ebenus sibthorpii DC. (Άρης Ζωγραφίδης)
Ebenus sibthorpii DC. (Άρης Ζωγραφίδης)
Ebenus sibthorpii DC. (Άρης Ζωγραφίδης)
Echinops graecus Mill. (Άρης Ζωγραφίδης)
Echinops graecus Mill. (Άρης Ζωγραφίδης)
Echium plantagineum L. (Άρης Ζωγραφίδης)
Euphorbia characias L. (Άρης Ζωγραφίδης)
Frankenia hirsuta L. (Άρης Ζωγραφίδης)
Fritillaria rhodocanakis Orph. ex Baker subsp. rhodocanakis (Άρης Ζωγραφίδης)
Glaucium flavum Crantz (Άρης Ζωγραφίδης)
Iris attica Boiss. & Heldr. (Άρης Ζωγραφίδης)
Lactuca tuberosa Jacq. (Άρης Ζωγραφίδης)

Καλωσήρθατε στον ιστοχώρο της Ελληνικής Βοτανικής Εταιρείας (ΕΒΕ)!